Без архітектурного спадку, старовинних зразків мистецтва та предметів ужитку – історія була б складною для сприйняття, прісною, знебарвленою. Оглянувши ж помешкання, вбрання та предмети, традиційні для побуту пращурів, розкривається філософія історії, її душа. Саме таке багатство нашого краю вже 45 років представляє мешканцям і гостям Закарпаття обласний музей народної архітектури та побуту.

На майже двох гектарах музейної площі просто неба розташовані зразки архітектури закарпатців низинних районів (долинян, румун, угорців) та горян (бойків і гуцулів) – це 7 садиб, 6 житлових будівель, церква, дзвіниця, кузня, млин та корчма. Загалом, музей налічує понад 14 тисяч експонатів. Щороку познайомитись із такою самобутньою колекцією прибуває близько 50 тисяч відвідувачів.

Окрім роботи з відвідувачами, обслуговування музейних фондів та організації експозицій, не менш важливими напрямками роботи установи в останні роки стали активні творчо-ділові взаємини з музейними об'єктами за межами області та України, а також плідна науково-дослідницька діяльність музейних співробітників.

25 червня у виставковому залі музею з нагоди річниці відбулася святкова зустріч колективу закладу з численними охочими до вітань. Серед них, зокрема, голова Закарпатської облради Володимир Чубірко, начальник управління культури ОДА Юрій Глеба, дипломати сусідніх країн, партнери закладу та колеги-музейники, історики і краєзнавці.

Після урочистої частини та нагородження працівників музею грамотами ОДА, облради й профільного управління, розпочалась насичена програма заходів. Найпперше – симпозіум за результатами роботи, проведеної в рамках Міжнародного грантового проекту "Проривна культура – європейські цінності та спільне майбутнє". Так, закарпатські музейники підготували декілька цікавих презенацій:
- каталогу "Традиційні деревообробні промисли на Закарпатті (ХІХ-перша половина ХХ ст.)";
- ІІ-го випуску Наукового збірника Закарпатського музею народної архітектури та побуту "Дослідження, збереження, відтворення та популяризація культурної спадщини";
- мультимедійної кімнати та документального фільму про Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту, підготованого чотирма мовами (українською, англійською, угорською та румунською);
- хати з с.Середнє Водяне Рахівського району в експозиції Закарпатського музею народної архітектури та побуту.

Таким був перший день святкувань. А вже 26-27 червня проходитиме міжнародна наукова конференція "Дослідження, збереження, відтворення та популяризація культурної спадщини", присвячена 45-річчю від дня створення музею. Матеріали конференції організатори надрукують окремим збірником наукових праць.

1234567Управління культури Закарпатскої ОДА

Додаткова інформація