Закарпатські лялькарі про участь у міжнародних "Лялькових оберегах" в Івано-Франківську

Днями в Івано-Франківську відбувся III-ій Міжнародний мистецький фестиваль країн Карпатського регіону "Карпатський простір". Організатори – Міністерство культури України та Національна оперета України.

Під час фестивалю працювала низка цікавих локацій: фольклорне мистецтво, класична, джазова, сучасна музика, театр і кіно, література, художнє та декоративно-прикладне мистецтво, туристичні презентації країн тощо.

Учасниками фестивалю "Carpathian space" ("Карпатський простір") стали не лише вихідці з країн Карпатського регіону, а й митці з інших країн, котрі мали змогу познайомитися з етносом та фольклором регіону, представити культуру своєї країни та відчути себе частинкою єдиної Європейської сім'ї. Зокрема, фестиваль об'єднав учасників із Австрії, Молдови, Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Чехії, а також представників запрошених країн: Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Грузії, Естонії, Латвії та Литви.    

Цьогоріч у рамках "Карпатського простору" вперше була представлена локація "Лялькові обереги" на сцені Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок ім.М.Підгірянки. В період із 3 по 6 травня глядачі мали змогу переглянути вистави театрів ляльок "Василячі" (м.Ботошани, Румунія), Муніципального театру (м.Бая-Маре, Румунія), Паневежиського театру ляльок на колесах (м.Паневежис, Литва), Муніципального театру ляльок "Гугуце" (м.Кишинів, Молдова). Свої вистави презентували театри ляльок з України: Дніпровський міський театр ляльок "Актора і ляльки", Закарпатський академічний обласний театр ляльок "Бавка", студенти Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім.І.Карпенка-Карого, Львівський академічний театр естрадних мініатюр "І люди, і ляльки", Херсонський академічний обласний театр ляльок та Черкаський академічний театр ляльок.

Закарпатці привезли на фестиваль одну з найцікавіших своїх робіт для старшого глядача – виставу "Коняги" за п'єсою болгарської авторки Ради Москової "Куди ти, лоша?" в перекладі, сценічній редакції і постановці унікального режисера Михайла Яремчука (м.Київ), художника-постановника Лесі Лучко, композитора Льва Етінгера, художника з освітлення Ірини Осокіної. Роль Хазяїна балагана виконала заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, Коня – артист Микола Карпенко, Білого Клоуна – Олена Пишка.

Вистава "Коняги" – це роздуми про людину, яка приходить у світ сповненою найчистіших задумів, сподівань, у прагненні щастя та гармонії. Але з часом її переповнюють негативні риси та вчинки, вона забуває про головне, псуючи свою первозданну чистоту. Та коли вона наближається до певної межі, подібно до того, як заїжджена коняга заходить у глухий кут, в глибині душі виникає нестримне бажання спробувати змінити дійсність, повернутися до чистих джерел дитинства. Саме про здатність здійснити вчинок, про бажання змінити себе та світ навколо себе на краще і йдеться у виставі, сповненій парадоксів та перетворень. Вистава закарпатців була високо оцінена глядачами, колегами-лялькарями, учасниками фестивалю.

Формат фестивалю "Лялькові обереги" не передбачав конкурсного змагання, він мав за мету, насамперед, надати ще одного яскравого відтінку загальному мистецькому форуму, подарувати свято маленькому та дорослому глядачеві, сприяти творчому спілкуванню колег-лялькарів. І, поза сумнівом, своє призначення Івано-Франківський форум виконав сповна, залишивши найприємніші спогади та враження.

if 1if 2if 3if 4if 5if 6

Ніна Малишка, театрознавець

Додаткова інформація