Не стало знаного хореографа Закарпаття Івана Пастеляка

Сьогодні вночі відійшов у засвіти Іван Іванович Пастеляк – заслужений працівник культури України, голова Закарпатського обласного осередку Національної хореографічної спілки України, добра і щира людина.

Він належав до славної когорти талановитих митців, чия багатогранна творча діяльність істотно збагатила культуру та мистецтво Закарпаття, сягнула далеко за його межами. Все свідоме життя присвятив популяризації народної творчості, мовою танцю та музики відтворював історію, духовний колорит своєї правітчизни, виховав цілу плеяду молодих танцюристів, хореографів, балетмейстерів. 

Народився 15 травня 1950 року в с.Сімер Перечинського району в родині робітників. У 1970 році закінчив Хустське культурно-освітнє училище. Не розлучався з улюбленим мистецтвом і під час армійської служби. В 1977 році закінчив Київський державний інститут культури ім.О.Корнійчука (нині – Київський національний університет культури і мистецтв).

Майже вісім років працював балетмейстером Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв в Ужгороді, де здійснив чимало постановок до п'єс "Шельменко-денщик" Г.Квітки-Основ'яненка, "Павлінка" Я.Купали, "Розмарі" О.Хорбаха, "Повінь" В.Руснака, В.Лебедєвої (за однойменною повістю Ф.Потушняка), "Дай серцю волю, заведе в неволю" М. Кропивницького й інші, що залишили помітний слід в історії крайового театру.

В 1979 році при Ужгородському міському будинку культури створив молодіжний ансамбль сучасного танцю "Ритми молодості". Це був перший колектив на Закарпатті, який вдало поєднав модерні хореографічні елементи з народною першоосновою.

Багаторічна наполеглива і цілеспрямована праця з учасниками ансамблю дозволили створити яскраві сценічні образи в таких хореографічних композиціях, як "Карпати", "Сувенір Закарпаття", "На схилах Ужа", "Ми пам'ятаємо", "Алгоритми", "Малюнки минулого", "Пульс планети", "На місточку", "Молодість". Іван Пастеляк утримував лідерство в жанрі естрадного сучасного танцю впродовж двох десятиріч.

У 1985 році училище культури перевели з Хуста до Ужгорода (нині – Ужгородський коледж культури і мистецтв), де Іван Іванович працював та очолював циклову комісію хореографічних дисциплін понад 30 років. Згодом викладав і на Ужгородському факультеті Київського національного університету культури і мистецтв. Уміло організовував роботу комісії. Разом із колегами: Тамарою Лановчук, Оксаною Хижун, заслуженими працівниками культури України – Михайлом Шютівим, Іриною Шевцовою, Людмилою Петрецькою, Людмилою Яровою та народним артистом України Михайлом Сусліковим відроджував, стверджував, майстерно популяризував мистецтво танцю.

У 1988 році Іванові Пастеляку присвоєно почесне звання – заслужений працівник культури України.

Його залюбки запрошували керівником аматорських танцювальних колективів при народних ансамблях пісні і танцю Ужгородського машинобудівного заводу, Ужгородського фанерно-меблевого комбінату. Працював також із народним вокально-хореографічним колективом "Словенка" Середнянської дитячої школи мистецтв Ужгородського району.

В 2000 році за сприяння Обласної культурно-освітньої організації "Матіца словенска" на Закарпатті та відділу культури Перечинської райдержадміністрації в с.Тур’ї Ремети, що на Перечинщині, заснував дивовижний і самобутній дитячий ансамбль танцю "Турянська долина".

Танці, які створив та поставив Іван Пастеляк, зокрема "Турянський", "Сувенір Закарпаття", хореографічна композиція "Карпати" й інші, увійшли до репертуару багатьох танцювальних колективів в Україні та за кордоном. Він удало поєднував творчу діяльність у хореографічних колективах із педагогічною, обіймаючи посади завідувача хореографічного відділення й керівника студентського ансамблю танцю "Кольори Карпат" Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Ним підготовлено понад тисячу випускників. Його учні успішно продовжують навчання у вищих навчальних закладах України, працюють у професійних колективах, філармоніях, театрах і дитячих мистецьких навчальних закладах України.

Крім того, з 2005 року й досі Іван Пастеляк був головою Закарпатського обласного осередку Національної хореографічної спілки України, – повідомили в Закарпатському обласному організаційно-методичному центрі культури

_______________________________________________________________________________

Культурна спільнота краю глибоко сумує з приводу втрати талановитого митця, відданого професіонала своєї справи, яка, віримо, ще довго матиме продовжувачів і шанувальників. Також висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким Івана Івановича...

Прощання з митцем відбудеться в с.Тур'ї Ремети Перечинського району завтра, 30 листопада, о 13.00.

IP

Додаткова інформація