У неділю в Хусті прем'єрно покажуть музичну комедію-фарс "Перемудрували"

7 липня Закарпатський обласний театр драми та комедії (м.Хуст) пропонує глядачам весело провести час, переглянувши музичну комедію-фарс на 2 дії "Перемудрували" (за п'єсою Марка Кропивницького "Пошились у дурні"). Показ вистави відбудеться о 19.00.

Це зовсім нове, дещо осучаснене прочитання комедії, жанр якої сам автор визначив як "шутка-опера". Марко Кропивницький модернізував п'єсу згідно з запитами народу, адже в той час театральні сцени заполонила іноземна драматургія, було надзвичайно мало текстів, які би відображали українську культуру на близьку для людей тематику. Вперше твір був презентований театром "корифеїв" 15 листопада 1883 року в Київському драматичному театрі Леся Курбаса, де автор із успіхом виконав роль мірошника Кукси.

П'єса розпочинається напівжартівливими куплетами, смисловим центром яких є слова, що стають "ключем" для розуміння задуму автора:
"Куди оком згляну чи ногою стану,
Скрізь кривда панує та правду гальмує".

В основу комедії ліг популярний у світовій драматургії сюжет про те, як спритний слуга ошукує свого господаря, спрямовує його вчинки на користь своїм інтересам. У комедії Кропивницького діють два таких наймити, закохані в старших доньок своїх хазяїнів – коваля Дранка (актор Василь Снітар) і мірошника Кукси (актор Сергій Маслов). Вчинки та бажання обох багатіїв зумовлені прагненням поживитися за чужий рахунок, обравши для своїх доньок (яких у одного 7, а в іншого – 5) багатих чоловіків. Дуже дотепним є постійне змагання двох сусідів бути кращим за іншого, яке повсякчас переростає у різні комічні ситуації заради єдиної мети – вдало видати заміж свій "дівчачий батальйон".

Наймит Василь і Дранкова Горпина (актори Василь Бабич та Наталя Давидюк) – пара комічна: він у своїй недолугій грубоватості, вона – у надмірній манірності, що вкупі створює вибухову суміш. Наймит Антон і Куксина Оришка (актори Микола Шпеньович та Аліса Смерека) – повна протилежність: по-дитячому наївна Оришка з недитячими жіночими формами і, на противагу їй, стрункий, проте надзвичайно жвавий "казанова" Антон. Кмітливі хлопці так "намудрували", аби відбити собі коханих дівчат, що обвели навколо пальця своїх панів за допомогою незлого підступу. Наскрізна тема кохання висвітлена тут максимально правдиво й по-сучасному реалістично, тому вистава має певне обмеження у віковій категорії ("16+").

Писар Скакунець – "маленький, проте на діло хитренький" (актор Анатолій Барна) – багато в чому типовий для тогочасних представників цієї професії, відповідає народному уявленню про хитрого і водночас злодійкуватого крючкотворця, ладного за найменшої нагоди залізти до кишені пересічного мешканця.

Захожий чоловік Вальдемар (актор Михайло Анишинець) випадковим чином опиняється у вирі подій. Він, сам того не тямлячи, адже одурманений оковитою, виконує роль довгоочікуваного жениха "з города" й стає у пригоді хлопцям-наймитам для реалізації їхнього хитромудрого плану.

"Ця легка за змістом музична комедія несе в собі прихований глибокий зміст, викриває вічні проблеми людства – жадібність, хитрість, недолугість, лицемірство та байдужість до світлого, щирого, доброго. Жанр "музична комедія-фарс" дозволяє не обмежувати політ фантазії у сценографії і вбранні персонажів (художник по костюмах – Оксана Дорошенко), а навпаки навмисне гіперболізувати деякі елементи, акцентуючи увагу на потрібних деталях. Така форма вираження задає потрібний настрій, дозволяючи якнайкраще зануритись у веселу позитивну атмосферу й добре відпочити. Адже сміх продовжує життя...", – ділиться задумом режисер-постановник В'ячеслав Давидюк.

Сценографія та художнє оформлення Василя Штефуци переносить нас на невеличке сільське подвір'я, де розгортаються всі події, максимально відтворюючи побут найвпливовіших на селі хазяїв: мірошника і коваля.

Музична складова вистави, безперечно, якнайкраще розкриває тло для розвитку подій, адже важко уявити українців без співу, які в пісні вміють не тільки освідчитися, але й посваритися (музичний керівник Марія Волошин, керівник оркестру Олександр Локотош).

Отже, музична комедія-фарс "Перемудрували" є своєрідним експериментом для хустян, що дасть змогу показати акторський склад у зовсім новому, незвичному для поціновувачів нашого театру, амплуа і відкрити для себе ще один – "комедійний" – жанр вистав. Сподіваємося, що експеримент буде вдалим та вистава не залишить нікого байдужим.

7.07

Олеся Чепелюк, керівник літературно-драматургічної частини

Закарпатського обласного театру драми та комедії

Додаткова інформація