На території кузні-музею "Гамора" провели майстер-клас із традиційного ковальства

Напередодні в с.Лисичово Іршавського району на території кузні-музею "Гамора" відбувся майстер-клас із ковальства Михайла Пилипчинця.

Трудиться тут із далекого 1985-го. Як колись, так і зараз, виготовляє вироби сільськогосподарського призначення: мотики, лопати, сокири тощо. Майстер працює за стародавньою технологією, що не змінювалася протягом століть. Саме тяглість традиції являє цінність ковальського мистецтва. 

Він – найактивніший та найдосвідченіший коваль у цій кузні. Понад 30 років кує тут сільськогосподарський реманент у єдиній в Україні діючій кузні, яка працює за принципом водяного млина.

Обертальний рух колеса і приводить в дію молот вагою 125 кілограмів. За кілька вправних ударів вдається з нагрітого металу зробити мотику чи лопату.

В кожного майстра є помічник, – розповідає пан Михайло. Лише співпраця з ним допомагає швидко та якісно виготовляти продукцію. Каже, що радують і вселяють надію на те, що ковальство житиме, такі учні, як Мар'ян Туряниця. Хлопчина вже у четвертому поколінні займається ковальством. Ще його прадід, дід та батько працювали тут і він теж продовжує займатися цим древнім як світ ремеслом.

У рамках проведеного майстер-класу завідувач кузні-музею Віктор Петровці ознайомив присутніх із історією унікальної пам'ятки, технікою та технологію ковальської справи, а Михайло Пилипчинець продемонстрував процес виготовлення мотики, поділився власним досвідом, таємницями виробництва.

Радує, що жваве зацікавлення до дійства виявила присутня молодь.

Можливість ознайомитися з традицією народного ковальства охочим надав Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури в рамках реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду.

Мета майстерні – відтворити й забезпечити просування традиції ковальства, вивчити досвід та передати знання, поширити інформацію про це ремесло.

Менеджери проекту – методисти Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Олена Гайдук та Олеся Павлюк; керівник, модератор – директор ООМЦК Ганна Дрогальчук.

Організаційно-методичну підтримку в проведенні майстер-класу надав Віктор Петровці.

k 1k 2k 3k 4k 5k 6

Володимир Мишанич, провідний методист

Закарпатського ООМЦК

Додаткова інформація