На 77-му році життя не стало Дмитра Федаки – відомого краянина, знакової постаті науково-культурного Закарпаття, винятково цікавої, інтелігентної, мудрої та чуйної людини.

Колектив управління культури Закарпатської облдержадміністрації глибоко сумує з приводу великої втрати та висловлює щирі співчуття родині.

Прощання з померлим відбудеться 13 жовня о 14.00 у приміщенні обласної організації Національної спілки письменників України (пл.Жупанатська, 3). 

Вагомий внесок Дмитра Федаки у вітчизняне літературознавство ще тільки належить оцінити. Та, як повідомляє ua.korzonews.info, влучно свого часу про Дмитра Михайловича з нагоди його ювілею написав знаний крайовий літератор, тодішній очільник обласного осередку НСПУ Петро Ходанич:

"Людина цікавої і непересічної долі, він присвятив своє життя педагогіці й літературі. Після закінчення філологічного факультету Ужгородського державного університету відкривав таїну слова школярам на Донеччині, згодом навчав учителів, працюючи завідувачем кабінету виховної роботи та української мови й літератури Закарпатського інституту вдосконалення вчителів.

І увесь час прискіпливо вивчає красне письменство. Федаківські літературні портрети, літературознавчі та критичні статті, огляди, рецензії присвячені творчості зачинателів новітньої закарпатоукраїнської літератури – О.Маркуша, Ф.Потушняка, Л.Дем’яна, Д.Вакарова. Він аналізує творчість І.Чендея, П.Скунця, В.Ладижця і ще десятків письменників із Закарпаття, Буковини, Прикарпаття, Пряшівщини.

Більше двадцяти років редагував Дмитро Михайлович книги у Всеукраїнському видавництві "Карпати". Завдяки його старанням виходять у світ твори С.Пушика, П.Скунця, І.Чендея, В.Колодія, В.Вароді, В.Ігната, В.Кохана, Д.Кешелі, В.Густі та інших відомих авторів, які представляють сучасну українську літературу. Особливе місце у творчому доробку ювіляра посіла підготовка видань багатотомної тематичної серії "Бібліотека "Карпати", а згодом "Народної бібліотеки", яка потішила сучасних читачів творами Юрія Станинця, Марка Бараболі, Олександра Духновича.

Уже у ВАТ "Видавництво “Закарпаття" Дмитро Михайлович започаткував унікальну серію книг "Письменство Закарпаття". У планах – видати майже сто книг фольклору, народознавства, художньої літератури. Два десятки книг уже вийшли друком. Серед них "Історія карпатських русинів" М.Лучкая, твори О.Духновича, О.Павловича, В.Ґренджі-Донського, Ю.Боршоша-Кум’ятського, збірники легенд, казок, переказів. Завдяки Д.Федаці читач уперше відкриває невідомі поезії Ф.Потушняка, Зореслава, А.Патруса-Карпатського, які розширили уявлення про вишуканість крайової поезії.

Дмитро Михайлович, невтомний дослідник і популяризатор української літератури Східної Словаччини, його стараннями читачі мають змогу ознайомитись з творчістю І.Яцканина, І.Галайди, В.Дацея, І.Мацинського, Ф.Іванчова та інших провідних письменників цього краю.

Як справжній і невтомний служитель храму Слова, Дмитро Федака продовжує свою натхненну місію пропаганди рідного слова. За скромними рядками в книжкових анотаціях "укладач", "редактор", "автор статті" криється його важка і наполеглива щоденна праця на царинах духовності. Дмитро Михайлович доводить, що закарпатська земля прекрасна не тільки своїми краєвидами, але й талановитими людьми, здатними творити велику літературу". 

 

Вічна пам'ять Дмитру Федаці...

 

Додаткова інформація