27 січня виповнилося 260 років із дня народження великого музиканта – Вольфганга Амадея Моцарта. Власне, на сам день народження митця у рамках концерту в Закарпатській обласній філармонії серед інших творів лунали й арії із опер Моцарта "Весілля Фігаро", "Чарівна флейта", "Так чинять всі..." й "Удавана простачка". Так ушанували ювілей свого улюбленого композитора заслужені артистки України Маріанна Лаба (сопрано) та Етелла Чуприк (фортепіано).

Як щира шанувальниця музики Моцарта, Етелла Чуприк ініціювала ще один концерт на честь ювілею австрійського композитора. Тож 17 лютого на головній сцені краю звучатиме винятково музика В.А.Моцарта – дві фортепіанні фантазії (до мінор KV 475 та ре мінор KV 397), Концерт для фортепіано з оркестром № 21 до мажор та увертюра до опери "Весілля Фігаро". У концерті бере участь симфонічний оркестр філармонії. Солістка – заслужена артистка України Етелла Чуприк (фортепіано). Диригент – Вікторія Цанько. Початок концерту о 18.30.

За зовсім коротке життя, а прожив він усього 35 років, Моцарт створив стільки музики, що вистачило б на кількох композиторів. Він із юних літ вражав своїми унікальними здібностями, феноменальною пам’яттю, несамовитою працелюбністю та творчою плодовитістю. У підсумку композиторський доробок Моцарта складає понад 600 творів (більше 40 симфоній, понад 20 опер, велика кількість інструментальних та хорових композицій), більшість із яких виконують і нині. Маестро назавжди прославив своє рідне місто Зальцбург (сьогодні Австрія), а його музика стала вершиною класичної епохи за чистотою мелодії та форми. Моцарт втілив у музиці одну з головних ідей епохи Просвітництва  "бавлячи, повчати". І зробив це легко, невимушено, з властивою лише йому віртуозністю.

Фортепіанні концерти Моцарта ось уже два століття є улюбленими не тільки для слухачів, а й для виконавців. І не дивно – адже композитор писав їх для власних виступів. Саме з його легкої руки фортепіано перетворилося на сольний інструмент із характерною яскравою індивідуальністю. А фортепіанний концерт № 21 до мажор (1785 р.) – це наче зізнання автора у любові до цього інструменту. Своїм музичним настроєм він дещо нагадує знамениту моцартівську симфонію №41: настільки ж емоційно багатий і немов пронизаний якимось небесним світлом.

Практично у той самий період композитор створив і "Весілля Фігаро" – комічну оперу за однойменною п’єсою Бомарше. Її прем’єра відбулася у Відні 230 років тому (у 1786 році) під орудою автора. "Весілля Фігаро" та "Дон Жуан" вважаються кращими роботами Моцарта, і до сьогодні залишаються основою оперних репертуарів у всьому світі.

17.02
Таїсія Грись, музичний редактор 

Закарпатської обласної філармонії

Додаткова інформація