23 липня пішов із життя відомий діяч культури і мистецтва краю, заслужений працівник культури України, почесний член Спілки театральних діячів лялькових театрів світу (УНІМА), засновник, організатор та директор Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", колишній заступник управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації, директор Закарпатського академічного обласного театру ляльок Олександр Іванович Туряниця.

Життєвий шлях цієї непересічної людини був присвячений двом найважливішим напрямкам гуманітарної сфери  освіті та культурі Закарпаття і, зокрема, міста Ужгород.

Народився Олександр Туряниця 26 лютого 1931 року в м.Свалява, після закінчення Кам’янець-Подільського педагогічного інституту розпочав трудову діяльність учителем Чинадіївської, а згодом і Свалявської школи. Його майже десятирічний педагогічний гарт став у пригоді на подальших посадах: директора Свалявської районної кіномережі, завідувача районного відділу культури (на цей період припадає значна активізація аматорського мистецтва, в розбудові якого Олександр Іванович брав помітну участь).

Новим етапом у трудовій біографії Олександра Туряниці стала його десятирічна праця на посаді заступника начальника Закарпатського обласного управління культури, де він опікувався творчою діяльністю обласних театрально-видовищних установ та мистецьких навчальних закладів (1975-1985 рр.), а також на посаді директора обласного книготоргу.

З 1991 по 2003 роки Олександр Іванович очолював Закарпатський академічний обласний театр ляльок, після чого працював начальником відділу з питань організації та проведення Міжнародного фестивалю та міжнародних зв'язків театру ляльок. Започаткувавши Міжнародний фестиваль для дітей "Інтерлялька", який презентує Закарпаття на міжнародній арені майже тридцять років, Олександр Туряниця з кожним новим фестивалем розширював географію його представництва залученням провідних театральних зарубіжних колективів, домігся включення цього мистецького заходу до календаря Міжнародної асоціації діячів театрів ляльок світу (УНІМА), що є великою честю і, водночас, не меншою відповідальністю перед Україною та представниками творчих напрямкамів у сценографії, режисурі, ареною для налагодження зв’язків з метою обміну творчими працівниками для здійснення нових характерних постановок. Фестиваль посприяв тому відрадному факту, що добрими друзями театру та Ужгорода стали не тільки найкращі українські, але й зарубіжні театрали, зокрема: Словаччини, Угорщини, Румунії та багатьох інших країн. Враховуючи високий рівень проведення фестивалю, в 1997 роціОлександра Туряницю було прийнято до лав Міжнародної спілки УНІМА.

Протягом усього свого життя Олександр Іванович, крім основної роботи, активно займався громадською діяльністю, приміром, довгий час очолював ревізійну комісію Закарпатського обкому профспілки працівників культури.

Олександр Туряниця мав великий авторитет і повагу працівників культури та мистецтва Ужгорода, Закарпаття, України.

У пам’яті всіх, хто знав Олександра Івановича, він назавжди залишиться принциповим, чуйним, мудрим керівником і людиною, яка цілком присвятила себе служінню обраній справі.

Колеги висловлюють своє глибоке співчуття родині Олександра Івановича. Ми завжди будемо пам’ятати цю видатну людину, доброта, чесність та порядність якої слугуватимуть зразком для усіх.

Вічна пам'ять Олександру Івановичу!

 

Управління культури Закарпатської ОДА,
Закарпатський обком профспілки працівників культури,
колектив Закарпатського академічного обласного театру ляльок,
культурно-мистецька спільнота краю

 

Церемонія прощання з померлим відбудеться 26 липня о 14.00 на Ужгородському міському кладовищі "Кальварія".

Додаткова інформація