23.06.2025
27 червня своє 55-річчя відзначатиме Закарпатський музей народної архітектури та побуту. З цієї нагоди заплановано низку цікавих подій для дослідників і поціновувачів культурної спадщини краю. У програмі – тематичний круглий стіл, відкриття виставок і яскраве культурно-мистецьке дійство від учасників із усієї області. Детально організатори розповіли під час брифінгу.
Заступник директора департаменту культури Віктор Кравчук передусім зауважив, що останні два місяці виявилися дуже насиченими та багатими на непересічні музейні події, які стартували в травні з відзначення Міжнародного дня музеїв і продовжуються нині. Так, минулого тижня свій поважний ювілей – 80-річчя з дня заснування – відзначив Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім.Т.Легоцького, а вже цього тижня на святкування 55-річчя запрошує Закарпатський музей народної архітектури та побуту – один із найстарших музеїв-скансенів в Україні.
Основою для започаткування музею послугував відділ народного зодчества та етнографії, що був створений при Закарпатському краєзнавчому музеї у 1965 році. Саме співробітники цього відділу робили перші кроки для появи Ужгородського скансену: готували територію, проводили експедиції Закарпаттям з пошуку об’єктів для музейної експозиції. А 27 червня 1970-го року заклад уперше відчинив свою браму для відвідувачів.
На сьогодні музейна збірка налічує близько 20 тисяч одиниць зберігання. Серед них – цінні колекції народного текстилю, кераміки, різьбярства, лозоплетіння, писанкарства, виробів із металу, художніх творів. Як зазначила заступниця директора з науково-освітньої роботи музею Мар’яна Мегела, щороку фонди поповнюють нові цікаві взірці, зокрема одягові народні комплекти, декоративна вишивка, кераміка, предмети побутового призначення, значна частина з яких представлена в експозиції та житлових об’єктах скансену.
Основними шляхами комплектування фондів є дарування та передання пам’яток музеєві, проведення наукових експедицій спільно зі студентами факультету історії та міжнародних відносин УжНУ, а також закупівля, зокрема, за кошти обласної цільової програми.
Своєю чергою, завідувачка відділу науково-освітньої роботи музею Тетяна Сологуб-Коцан розповіла, що важливе значення для популяризації музейних колекцій має підготовка наукових і альбомних видань та оцифрування експонатів. Чимало відповідних проєктів було реалізовано завдяки активній участі у грантових програмах. І саме в такий спосіб музеєм уже було оцифровано 15 тисяч пам’яток.
Також Тетяна Сологуб-Коцан нагадала, що цьогоріч музей розпочав реалізацію Міжнародного грантового проєкту «Поза національностями. Етнографічні та культурні подібності між румунами, українцями та словаками регіону Верхньої Тиси» (EtnCultSim)» у рамках програми Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027». Проєктом, зокрема, передбачено створення 3D-моделей жіночого і чоловічого традиційного одягу з фондової збірки Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
Про насичену і різноманітну програму заходів із відзначення 55-річчя закладу детально розповів його директор, доктор історичних наук Василь Коцан.
У п’ятницю, 27 червня, об 11:00 у музеї відбудеться урочисте зібрання.
О 13:00 – розпочнеться круглий стіл «Ужгородський скансен: 55 років у культурному просторі України та ближнього порубіжжя» за участі представників закладів, із якими співпрацює музей, з різних областей України, а також Румунії, Словаччини, Польщі й Угорщини.
Цього ж дня о 16:00 буде відкрито:
– експозицію з фондової збірки музею «Ой, вівці, мої вівці», присвячену вівчарству та полонинському господарству;
– ретроспективну фотовиставку «Музей, який творять люди: 55 років щоденної праці», що підсвітить важливі історичні миті та представить різні покоління працівників музею.
А в суботу, 28 червня, містян і гостей Ужгорода запрошують на яскраву культурно-мистецьку акцію «Етнічна палітра Закарпаття», що розпочнеться о 12:00.
Свято колориту об’єднає представників різних територіальних громад краю, які презентуватимуть своє мистецтво, звичаї, ремесла та промисли, традиційну кухню і крафтову продукцію.
Зокрема, в концертній частині візьмуть участь 17 творчих колективів із різних куточків Закарпаття – від Чопа до Великаого Бичкова.
Завершенням фольклорного дійства стане концертна програма «Віночок Закарпаття» від Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, який проведе для шанувальників неймовірну екскурсію скансеном, виконуючи біля об’єктів, що походять із різних районів, відповідні композиції. Початок о 17:00.
Долучитися до святкування 28 червня можна безкоштовно. Натомість організатори закликають охочих задонатити для потреб наших захисників. Власне, зробити це можна вже зараз – посилання на «Збір на авто для ЗСУ до 55-річчя скансену» є в афіші.
Детальна програма додається.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР