27.06.2025
Закарпатський музей народної архітектури та побуту відзначає своє 55-річчя. Саме в цей день у 1970-му році заклад уперше відчинив свою браму для відвідувачів.
Сьогодні ж до музею завітали численні гості, зокрема з різних областей України та з-за кордону.
Урочистий захід розпочали з виконання Державного Гімну України. За можливість працювати та розвивати культуру у вільній державі слова вдячності адресували нашим Захисникам і Захисницям.
Пам’ять загиблих Героїв і Героїнь присутні вшанували хвилиною мовчання.
Очільник музею, доктор історичних наук Василь Коцан подякував усім, хто прийшов розділити знаковий день. Він зауважив, що далеко не кожна область може похвалитися наявністю скансена. Водночас, Ужгородський – серед найстарших в Україні. Його історія, що бере початок зі створеного при Закарпатському краєзнавчому музеї відділі народного зодчества та етнографії в 1965 році, позначена працею видатних діячів музейної справи. А їхні послідовники доклали зусиль, аби музей виріс у сучасний і потужний культурно-освітній мистецький центр, відомий в Україні та за межами.
«Наш заклад не просто зберігає, він – живе, творить, розвиває всі напрями музейної справи. Працівники музею – дослідники, реставратори, доглядачі, екскурсоводи, організатори свят, фестивалів, це – хранителі пам’яті, які не лише виконують певні функції, а щиро люблять те, чим займаються. Саме завдяки їм сюди знову і знову приходять численні відвідувачі – не лише за новими знаннями, але й за натхненням, відпочинком».
Торік музей прийняв майже 110 тисяч відвідувачів та провів близько 150 різноманітних заходів. Музейна збірка налічує понад 19 тисяч одиниць зберігання. Серед них – цінні колекції народного текстилю, кераміки, різьбярства, лозоплетіння, писанкарства, виробів із металу, художніх творів.
Привітала колектив музею та всіх учасників заходу керуюча справами Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч. Вона зазначила, що Ужгородський скансен – це справжня музейна перлина нашого краю, яка дбайливо береже культуру, народні традиції і духовність – ті цінності, що так прагне знищити ворог. Мирослава Ливч подякувала всьому колективу музею, його нинішньому керівнику Василю Коцану, а також присутній у залі колишній багаторічній директорці закладу, заслуженій працівниці культури України Габріелі Андял. З нагоди свята вручила Подяку обласної ради для колективу – за багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток музейної справи та високий професіоналізм.
Від імені очільника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького привітав працівників музею заступник директора департаменту культури Віктор Кравчук. Він також мовив про унікальність Ужгородського скансену, адже мати в самому серці міста традиційне старе село – це вже неабияка культурно-туристична принада. Водночас, заклад веде активну науково-просвітницьку діяльність та повсякчас підтримує культурно-мистецькі ініціативи. З нагоди свята Віктор Кравчук вручив колективу Почесну грамоту департаменту – за багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у збереження та дослідження історико-культурної спадщини українського народу і розвиток музейної справи.
Долучилися до вітальних виступів начальниця управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради Алла Чернобук, ректор Ужгородської греко-католицької богословської академії імені Блаженного Теодора Ромжі о.Петро Береш, голова Закарпатської обласної профспілкової організації працівників культури Наталія Товтин.
Поділилися своїми враженнями від співпраці з музеєм гості з-за кордону, а саме начальниця департаменту просування спадщини та музейного виховання Повітового музею Сату-Маре, генеральний секретар Союзу українців Румунії Ірина-Люба Горват, директор Музею української культури у Свиднику (Словаччина) Ярослав Джоганик, а також директор Музею імені Йоша Андраша (Угорщина), доктор Тібор Реміаш, із яким Василь Коцан принагідно підписав договір про співпрацю між двома музеями.
Привітав закарпатських колег і директор Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту Іван Пілат – президент Міжнародної асоціації «Скансени Карпат», до якої входить і Ужгородський скансен.
Також до вітальних виступів приєдналися колеги з обласних закладів культури – директорка Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім.Т.Легоцького Ольга Шумовська, проректор Академії культури і мистецтв Ярослав Агій, очільниця Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук і директор Мукачівського історичного музею Михайло Белеканич.
Після урочистої частини в музеї розпочався круглий стіл «Ужгородський скансен: 55 років у культурному просторі України та ближнього порубіжжя» за участі представників закладів, із якими співпрацює музей, з різних областей України, а також Румунії, Словаччини, Угорщини та Польщі.
Привітав учасників круглого столу директор департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук, а онлайн долучився Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині, кандидат соціологічних наук, доктор філософських наук, професор і відомий туризмознавець Федір Шандор
У межах круглого столу відбулися три дискусійні панелі: «Ужгородський скансен крізь призму часу», «Музей і студент: співпраця Ужгородського скансену з вищими навчальними закладами області» і «Музей як культурно-освітній центр та відкритий громадський простір». Так, у першій дискусійній панелі взяли участь ті, хто значною мірою доклався до створення та розбудови музею – доктор історичних наук, почесний голова Закарпатського крайового товариства «Просвіта» Павло Федака, вже згадана колишня директорка музею Габрела Андял і начальник відділу охорони об’єктів культурної спадщини та музеїв департаменту культури Закарпатської ОВА Томаш Сопко.
Цього дня увазі відвідувачів музею також представили дві виставки: «Ой, вівці, мої вівці», присвячену вівчарству в традиційній культурі Закарпаття, та «Музей, який творять люди: 55 років щоденної праці» – добірку світлин, на яких зображені важливі історичні миті й різні покоління працівників музею.
Нагадаємо, що завтра, 28 червня, о 12:00 відзначення 55-річчя музею продовжиться культурно-мистецькою акцією «Етнічна палітра Закарпаття». У програмі – виступи народних фольклорних колективів, зокрема, Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, презентація ремесел і традиційних страв від представників різних громад краю, майстеркласи та ярмарок крафтових виробів.
Деталі – в афішах.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР