Новини

В Ужгородському скансені представили «Етнічну палітру Закарпаття»

28.06.2025

«Етнічна палітра Закарпаття» – культурно-мистецьку акцію з такою назвою сьогодні представили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту.

Яскраве, сповнене колориту дійство відбулося в межах відзначення 55-річчя від створення музею.

Відкрили захід виконанням Державного Гімну України. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять полеглих Героїв і Героїнь, які боронили незалежність нашої держави, а також мирних мешканців, загиблих унаслідок збройної агресії росії.

Подякувати тим, хто нині стоїть на захисті України, охочі могли, долучившись до збору коштів на підтримку ЗСУ.

Привітали всіх учасників акції та відвідувачів Ужгородського скансену очільник музею, доктор історичних наук Василь Коцан, а також партнери й друзі закладу – директор Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту, президент Міжнародної асоціації «Скансени Карпат» Іван Пілат і завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв, доцент, кандидат мистецтвознавства Роман Пилип.

До насиченої концертної програми увійшли пісні, мелодії і танці різних етносів та національностей, носії яких упродовж століть гармонійно співживуть на теренах нашого краю. Їхні традиції представили творчі колективи з 12 територіальних громад, а також талановиті студенти-хореографи Академії культури і мистецтв у супроводі своїх викладачів, заслужених працівників культури України Єлізавети Бабяк і Михайла Шютіва.

Кульмінацією заходу став «Віночок Закарпаття» від Заслуженого академічного Закарпатського народного хору під керівництвом заслуженої працівниці культури України Наталії Петій-Потапчук. Колектив оживив музейне старе село, виконуючи біля хат, що походять із різних районів, відповідні автентичні композиції.

Крім концертного наповнення, цього дня на відвідувачів чекала низка цікавинок, які знайомили з живою спадщиною Закарпаття. Серед них – презентація традиційних ремесел, творчі майстеркласи від відомих народних майстрів, ярмарок крафтових виробів і фудкорт.

Також охочі могли оглянути відкриті напередодні свята виставку «Ужгород квітне очима митців» із творів учасників пленеру, що тривав, зокрема, на території скансену, експозицію «Ой, вівці, мої вівці» з фондів музею, присвячену вівчарству та полонинському господарству, і ретроспективну фотовиставку «Музей, який творять люди: 55 років щоденної праці», що знайомить із історією закладу та різними поколіннями його працівників.

Відвідати музей, насолодитися його неповторною атмосферою та різноманітними святковими атракціями мешканці й гості Ужгорода могли безкоштовно.

Натомість музейники закликали підтримати «Збір на авто для ЗСУ до 55-річчя скансену». Зробити це можна і зараз, зісканувавши QR-код із доданої афіші. Кошти для підсилення нашого війська планують передати відомому волонтерові та письменнику Андрію Любці. 

Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР