04.11.2024
Днями в румунському місті Сату Маре відбувся XII Міжнародний симпозіум «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність».
Захід організований Союзом українців Румунії та його Сатумарською філією у партнерстві з Повітовим музеєм Сату Маре, Повітовою радою Сату Маре, ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Благодійним фондом «Суспільні ресурси та ініціативи» (м.Чернівці).
На запрошення організаторів участь у симпозіумі взяли заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Дем’янчук та керуюча справами обласної ради Мирослава Ливч, директор департаменту культури Закарпатської ОДА, заслужений артист України Євген Тищук і головний спеціаліст відділу збереження об’єктів культурної спадщини та музеїв, доктор філософії з історії та археології Костянтин Куцов.
Під час офіційного відкриття Євген Тищук привітав організаторів і учасників поважного зібрання від імені т.в.о.голови Закарпатської ОДА Мирослава Білецького та подякував за підтримку українців, особливо у складний воєнний час. «Ми щиро вдячні Союзу українців Румунії, представники якого з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну почали допомагати українським переселенцям в Румунії, організовувати багаторазову безкоштовну допомогу жителям України, зокрема на Закарпатті. До підтримки відразу долучились різні філії Союзу українців у Румунії. Левова частка допомоги спрямовувалась на потреби воїнів ЗСУ, зокрема на реабілітацію поранених солдат. За все це вам щиро дякуємо та сподіваємось на подальшу співпрацю й уже під мирним небом України».
Також Євген Тищук відзначив багаторічну плідну взаємодію, що єднає обласні заклади культури з румунськими колегами і партнерами, завдяки якій було реалізовано чимало цікавих спільних проєктів, спрямованих на збереження, дослідження та популяризацію української мови та культури, спільної транскордонної історико-культурної спадщини.
Костянтин Куцов виступив із науковою доповіддю «Життєвий шлях та громадська діяльність Антона Бращайка».
У змішаному форматі долучились до роботи симпозіуму і представники обласних закладів культури, зокрема, співробітники Закарпатського музею народної архітектури та побуту на чолі з директором, доктором історичних наук Василем Коцаном, а також викладачі Академії культури і мистецтв.
У межах заходу науковці, краєзнавці та музейники з Румунії, України, Польщі, Молдови, Сербії, Великобританії, США взяли участь у круглому столі «Інтенсифікація румунсько-українських двосторонніх відносин у сучасному контексті. Економіка Культура. Адміністрація. Освіта. Європейська інтеграція України» та секційних засіданнях. Тематика виступів – археологія, історія, міжнародні відносини, етнографія, краєзнавство, література, мова, освіта. За результатами проведення симпозіуму буде видано збірник статей.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР