22.11.2024
У ці дні відзначається 20-та річниця Помаранчевої революції 2004р і 11-та річниця Революції Гідності. Учасниками цих знакових подій були і наші краяни-закарпатці. Тож щороку у містах і селах краю проводяться заходи з відзначення Дня Гідності та Свободи. А 23 листопада вшановуємо пам’ять жертв трагедії Українського народу – Голодоморів.
До цих подій і дат додалася ще одна драматична та героїчна – 1000 днів і ночей спротиву українського народу рашистським загарбником. У лавах воїнів ЗСУ тисячі закарпатців, які самовіддано, героїчно захищають рідну землю, отчий край від супостата.
Кожна із зазначених подій – драматична, героїчна і незабутня.
У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая з цієї нагоди відкрито книжково-документальну виставку «Драматичне. Героїчне. Незабутнє!..». Вона сформована на основі матеріалів із фондів філіалу «Народний літературний музей Закарпаття» і продовжує започатковану музейну акцію «Інформаційна вежа», призначення якої – інформувати про події, що назавжди залишаються на горизонті часу.
Серед експонатів – матеріали про учасників НРУ, які в числі перших вийшли на Майдан. Тут – книга М.Басараба і М.Токара «Закарпаття: нариси боротьби за українську державність», портрет першого голови Народного Руху на Закарпатті, видатного поета Петра Скунця. Із цікавістю сприймають відвідувачі книги, які появились на світ у вирі революцій – Помаранчевої і Гідності. Це: «Моя р-р-революція» Олександра Гавроша, «Пава повстання» Василя Кухти, «Хроніка Закарпаття у Незалежній Україні», окремі видання про нелегкий шлях утвердження Незалежності Української держави.
Чимало цікавого можна почерпнути з наступного розділу виставки, в якому йдеться про нескореність українського народу. Тут експонуються книги крайових письменників Петра Ходанича «Втеча, або тиха моя Вітчизна», Юрія Шипа «Пора кривавих сліз». Перша збірка поезій Євгена Гріна «Народжений волею» – правдива книга про війну, створена в окопах, бліндажах, під кулями, нальотами. На фестивалі «Книга-Фест 2024» вона привернула увагу відвідувачів та була удостоєна призу читацьких симпатій.
Вірою в перемогу, оптимізмом пройняті чудово проілюстровані дитячі книги – письменника Василя Шкірі «Пригоди бджілки Джевелінки і її друзів» та відомого лікаря, палкого шанувальника художнього слова Володимира Сівача «Коти-партизани Херсона».
На зазначеній виставці виокремлено тему Голодомору – одну з найскладніших сторінок української історії. Експонуються матеріали про життя і творчість Софії Малильо (1926-2015), її поетичні твори про Голодомор.
Відома українська письменниця Тетяна П’янкова свій новий роман «Вік червоних мурах» присвятила пам’яті жертв голодомору. Книга вражає правдивим відтворенням драматизму тієї жахливої трагедії. Вона суттєво і змістовно збагатила представлену добірку.
На виставковому майданчику музею також відкрито експозиційний блок «Не забудеться, не проститься!…» (тема голодомору в творчості закарпатських майстрів пензля зі збірки ЗОХМ ім.Й.Бокшая) та представлено виставку однієї картини «Дідо бідняк» пензля Ф.Манайла, що в загострено-експресивній формі відтворює атмосферу трагічних подій, пов’язаних із голодомором. Поряд експонуються друковані репродукції та світлини творів класиків закарпатського малярства Е.Контратовича та Ф.Манайла. Автори з болем у серці відтворюють страхітливі сцени життя заморених голодом.
Виставку «Драматичне. Героїчне. Незабутнє!..» можна оглянути протягом місяця.
Василь Густі, завідувач філіалу ЗОХМ ім.Й.Бокшая
«Народний літературний музей Закарпаття»
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР