28.11.2024
Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім.Т.Легоцького поповнився унікальним експонатом – мультимедійним «Королівським Євангелієм».
Найдавніша рукописна книга Закарпаття, що була переписана Станіславом Граматиком у 1401 році в замку Нялаб на території сучасного Королева, є цінним джерелом історії та унікальною пам’яткою українського письменства. Оригінал її зберігається в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького, проте експонується вкрай рідко через чутливий стан пам’ятки. Відтепер же всі охочі зможуть не лише в будь-який час її побачити, а й погортати сторінки «Королівського Євангелія».
Від імені голови Закарпатської ОДА-начальника ОВА Мирослава Білецького привітав музейників із таким вагомим надбанням директор Департаменту культури Євген Тищук. Він також нагадав присутнім, що це не перший проєкт, спрямований на популяризацію пам’ятки, зокрема, в 2015 році за сприяння облдержадміністрації було видано факсимільне «Королівське Євангеліє» з максимальним відтворенням особливостей рукопису. Нині ж перед нами – промовистий доказ, що новітні технології можуть по-новому відкривати для нас наше минуле, дають змогу краще пізнати його та буквально доторкнутися до культурної спадщини. Це справді захопливий і незабутній досвід, особливо для сучасної молоді, народженої в епоху високих технологій.
Директорка музею Ольга Шумовська розповіла, що поштовхом для втілення цього проєкту стали результати опитування серед відвідувачів закладу, котрі серед побажань вказали саме появу мультимедійних елементів в експозиції. Музейники відгукнулись, і з власних зароблених закладом коштів виділили 135 тис. грн. для реалізації відповідного проєкту. Як зазначила Ольга Шумовська, мультимедійна книга в перспективі знайомитиме відвідувачів не лише з «Королівським Євангелієм», а й із іншими знаковими пам’ятками.
Розробник книги, директор компанії «3DCOMLAB» Михайло Шишкін доповнив, що це – не обладнання одного експонату, а універсальне тло, на якому може бути відтворений будь-який адаптований музейний контент, заміна його займає лічені хвилини. Відтак, мультимедійна книга може знайомити з різними експонатами впродовж дня, або мандрувати музейними відділами і навіть бути представленою за межами музею. Ще однією перевагою є те, що книга цілком «антивандальна» – основне обладнання розміщене вгорі, а самі сторінки – дуже зносостійкі й за потреби їх можна просто помити.
Михайло Шишкін розповів, що за свої 3 роки роботи компанія, наразі єдина в Україні, яка виготовляє та встановлює подібне обладнання, вже реалізувала 15 проєктів – завдяки грантовій підтримці Українського культурного фонду або за кошти громад чи окремих закладів. Мультимедійна книга в Ужгороді – п’ята в доробку компанії, наступна така, зі слів розробника, буде створена на замовлення Національного музею «Чорнобиль».
Оглянути мультимедійне «Королівське Євангеліє» охочих запрошують до Каплиці Ужгородського замку.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР