Новини

Донецький академічний обласний драматичний театр представив у Великій Британії «Маріупольську драму»

23.01.2025

Донецький академічний обласний драматичний театр м. Маріуполь днями повернувся з гастролей із Великої Британії, де резонансно представив «Маріупольську драму». Вистава-сторітеллінг за п’єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша в постановці заслуженого артиста України Євгена Тищука присвячена трагічним подіям березня 2022 року, коли в Маріуполі окупанти скинули надпотужні бомби на театр і його руїни стали прихистком для сотень невинних людей. Про те, як сприйняли виставу британські глядачі та про важливість культурної дипломатії сьогодні розповіли на брифінгу в Закарпатській ОВА.

Насамперед директор Департаменту культури Євген Тищук нагадав, що до Ужгорода після трагічних подій у Маріуполі театр переїхав у травні 2022 року, й відтоді колектив розвивається, поповнюється артистами та відтворює потужний репертуар, в якому особливе місце займає «Маріупольська драма». «Це вистава-свідчення від акторів, які бачили на власні очі ганебний воєнний злочин, вчинений росією. Виник задум зафіксувати цю трагічну подію та поставити на сцені, п’єсу написав Олександр Гаврош, провівши понад 50 годин інтерв’ю з акторами-очевидцями. Сьогодні вистава продовжує слугувати меседжем для всього світу про те, що злочин ніколи не буде забутий, злочинці будуть покарані і ми всі з вами будемо рухатися до справедливого миру».

Драматург Олександр Гаврош доповнив, що спочатку ідея полягала у створенні художньої вистави, однак тодішнє керівництво театру запланувало показ прем’єри до півріччя трагедії – у вересні 2022 року, тож було вирішено підготувати документальну постановку. «Фактично, вже в серпні ми розпочали репетиції, і під час них цей матеріал шліфувався. Далі відбулася прем’єра і вистава почала жити своїм життям, в дечому змінюючись і довершуючись. Я думаю, що це дуже гарний досвід співпраці Донецького театру із Закарпатськими митцями в особі режисера Євгна Тищука, художниці Емми Зайцевої і моїй як драматурга. Ця вистава не є якимсь разовим явищем, вона має об’їздити якомога більше майданчиків, щоби всім було відомо про цю трагедію, про загибель сотень людей у театрі, що був навмисно зруйнований авіабомбою. Ми маємо невтомно показувати, що ж це за війна, яку проти нас веде росія».

Директор театру Геннадій Дибовський розповів, що наразі виставу бачили чи не у всіх громадах Закарпаття і в кількох областях України. Торік, до роковин трагедії 16 березня «Маріупольську драму» потужно представили на малій сцені Національного академічного драматичного театру ім.І.Франка в Києві. У планах колективу – охопити показами цієї знакової вистави якомога більшу аудиторію в Україні та за кордоном.

«Було дуже приємно, коли рік тому на фестивалі в Румунії один митець із Манчестера дуже активна проукраїнська людина Девід МакКріді підійшов до мене зі словами: «Я знаю, що таке тероризм, Манчестер двічі пережив такі події, і ми через ваш театр хочемо нагадати світу свою історію, давайте спробуємо зробити так, щоб наша театральна боротьба з терором була помітна і щоб люди не забували, що треба жити, треба підніматися, і треба відновлювати те, що зруйновано». Тому я з радістю підтримав пропозицію і протягом пів року ми готувалися до цих гастролей. У Манчестері ставлення британців та української діаспори було настільки достойне, настільки вражаюче. Нас ніхто не жалів, з нами розмовляли як із сильними, впевненими в перемозі і в собі українцями. Тому всі 6 вистав пройшли на дуже високому професійному й емоційному рівнях. І кожен показ закінчувався вигуками: «Слава Україні! Героям слава!».

Вистава здобула визнання як серед глядачів, так і серед критиків, зокрема, «4 зірки» від «The Times», що стало високою рекомендацією та позитивно позначилося на продажі квитків.

Під час 10-денних гастролей не забував театр і про власний проєкт «Театральний Рамштайн», у межах якого проводить заходи для збору коштів на підтримку наших військових і дітей, котрі постраждали внаслідок війни. Артисти привезли з собою до Манчестера багато сувенірів з України, завдяки чому вдалося зібрати щедрі благодійні пожертви.

Цінний сувенір отримали й самі артисти: виставу не зміг особисто відвідати Посол України у Великій Британії, генерал Валерій Залужний, проте передав театрові в подарунок український стяг із власним подячним підписом для колективу.

Цього року театр представлятиме «Маріупольську драму» також у Молдові, Франції, Італії та Хорватії.

На сцені – Віра Лебединська, Олена Біла, Ігор і Матвій Китриші. А поряд із людьми, які вижили в трагічних подіях – і їхні речі, що вціліли.

Олена Біла, акторка: «Коли ми поставили цю виставу, зрозуміли, що дуже важко це згадувати, дуже важко занурюватися знову й знову в ці події, відчуття, ці умови. І тоді Євген Віталійович поставив нам задачу: не треба грати, треба бути собою. Просто виходиш і розповідаєш у жанрі сторітеллінг, що передбачає живе спілкування очі в очі. Ми все ще оговтуємося від тієї події. Вчергове переживати ці емоції – дуже складно, але водночас – це потрібно і світу, який має знати правду, і нам, яким треба виговоритися, для нас це теж певна терапія. Говорити про правду війни – наша місія. Ми вистоїмо, ми будемо боротися. Як заповів нам Тарас Шевченко, слова якого звучать наприкінці вистави».

Найближча нагода для містян і гостей Ужгорода побачити «Маріупольську драму» – 31 січня о 18:00. Показ відбудеться на сцені Закарпатського академічного обласного театру ляльок. Вхід вільний.

Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР