20.02.2025
У ці дні з глибоким почуттям суму, усвідомленням значення самопожертви в ім’я Свободи і Незалежності України, згадуємо героїв Небесної сотні, схиляємо голови перед світлою пам’ятю воїнів ЗСУ, які воювали і які загинули в період АТО та ООС. Серед них чимало наших краян-закарпатців.
Ці героїчні сторінки гідно продовжує всенародна пам’ять про вогненні дні і ночі, починаючи з 24 лютого 2022 року, коли прогриміли перші залпи повномасштабної війни путінської росії проти України.
Сьогодні у філіалі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» відкрито книжково-документальну виставку «Рядки і долі, зранені війною». Ця виставка – своєрідний триптих.
У першій частині знайшли своє відтворення подвиги героїв Небесної сотні, тисячі краян, які ціною свого життя захистили нашу свободу і незалежність під час антитерористичних операцій, за всі ці роки, особливо в період війни.
Привертають увагу книжки закарпатського письменника Олександра Гавроша «Моя р-р-революція», «Украдена перемога», які вийшли буквально по свіжих слідах подій на Майдані.
Про хроніку Закарпаття у Незалежній Україні (24 серпня 2016 – 24 серпня 2021) йдеться в книгах Сергія Федаки, до речі, теж активного учасника трагічних подій та книзі віршів Юрія Шипа, що склали збірку «Пора кривавих сліз».
Із хвилюванням і душевним болем сприймаються сторінки з третьої «Книги пам’яті України», в якій дуже багато цінної документальної інформації.
Безпосередньо про війну йдеться в другій частині виставки. Це – унікальна книга поезій воїна ЗСУ, нашого земляка Євгена Гріна «Народжений війною». А ще тут фотографії закарпатців – художника Максима Плеші, актора, директора Закарпатського обласного музично-драматичного театру Рудольфа Дзуринця, вірші поетів із різних областей України про війну: Ніни Горик із Волині, Владислава Стольника з Київщини, Сергія Лазо з Тернопільщини й інших.
У третьому розділі важливе пізнавальне значення має спецвипуск газети «Нове Життя» (Пряшів), який вийшов у світ у перші дні після початку війни. Прозаїк Петро Ходанич представлений книгою «Втеча, або тиха моя Вітчизна», а публіцист із Запоріжжя Костянтин Сушко – книгою «Це – Україна! Ми – українці!». Їх доповнює ряд інших матеріалів.
Виставка триватиме до 5 березня 2025 року.
Поряд із книжково-документальною виставкою відвідувачі музею також можуть оглянути відкриту нещодавно виставку графічних творів художника, військовослужбовця ЗСУ Василя Теличка-Еверта «Щоденник 2022-2024».
Василь Густі, завідувач філіалу ЗОХМ ім.Й.Бокшая
«Народний літературний музей Закарпаття»
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР