20.03.2025
«Театр – дітям» – під такою назвою відзавтра стартує театральний тиждень у Закарпатському академічному обласному театрі ляльок. Подія присвячена одразу двом датам – Всесвітньому дню лялькаря (21 березня) та Міжнародному дню театру (27 березня). Детальніше про святкову програму розповіли на брифінгу за участі керівників театру й авторів вистави, прем’єра якої відбудеться у межах тижня.
Заступниця директора департаменту культури ОВА Галина Ломпарт передусім привітала колектив театру з прийдешнім професійним святом. Вона наголосила на важливості завдань, які сьогодні виконує театр ляльок – привчає дітей до високого мистецтва, розвиває, дарує яскраві враження, і водночас, що вкрай актуально, допомагає відволікти дітей від похмурих реалій сьогодення, підтримує їхнє ментальне здоров’я. Зокрема, Галина Ломпарт, подякувала колективу, який від початку повномасштабного вторгнення долучився до багатьох заходів на підтримку дітей, котрі вимушено полишили свій дім або втратили рідних на війні. Артисти вкладали щиру любов у свої виступи, огортали своїм теплом і на обличчях дітей, які пережили жахіття війни, уперше за деякий час з’являлися посмішки – це справді неоціненно.
Директор-художній керівник театру Мирослав Петій запросив містян і гостей Ужгорода долучитися до театрального тижня. З 21 по 30 березня глядачі матимуть нагоду переглянути 7 різних вистав, серед яких і нова – вистава «Ірод». Вона стане вже п’ятою прем’єрою 44 театрального сезону. Також очільник театру анонсував появу в репертуарі ще однієї вистави, прем’єра якої відбудеться вже наступного місяця. Як узагальнив Мирослав Петій, у театрі ведеться активна робота над новими постановками і примітно, що не тільки для глядачів молодшого віку, а й для сімейного перегляду. Адже сучасні театри ляльок, всупереч стереотипам, можуть охоплювати як дитячу, так і дорослу аудиторію. Вистава «Ірод», до прикладу, орієнтована на глядачів віком 14+.
Прем’єрну виставу «Ірод» за п’єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша поставила головна режисерка театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова. Вона зазначила, що робота над виставою розпочалася близько трьох років тому. «Хочу подякувати Олександру Гаврошу за п’єсу, яка написана саме для нашого театру і ще ніде не ставилася. Ми з ним дуже багато говорили про вертеп, і мене дуже тішить, шо ця тема хвилює і мене, і драматурга, і нашу художницю-постановницю Інессу Кульчицьку. Річ у тім, що нині є така тенденція, аби кожна країна представляла своє автентичне театральне лялькове мистецтво, і нам хочеться таким чином представити наш український театр. Ми обрали за основу вертеп, проте не в його канонічному, народному вигляді, а в більш сучасному прочитанні».
Відома львівська сценографка Інесса Кульчицька, у співпраці з якою створено виставу, доповнила, що творча команда ставила для себе за мету, аби український театр ляльок звучав на європейському рівні, і був упізнаваний. Тому, власне, і звернулися до витоків, до традицій, і саме до традиційного вертепу західного регіону України, поклали його на сучасну драматургію.
Результатом творчої співпраці стала гостроцікава та багатозначна вистава, що вирізняється новаторською сценічною мовою оригінальним міфом та незвичною формою. Через архетип вертепної драми вистава звертається до Храму душі, який кожен будує протягом свого життєвого шляху.
«Якщо брати п’єсу «Ірод», вона зараз досить актуальна, і, власне, це друге питання, яке ми досліджуємо у виставі – звідки беруться тирани, що будує їхній світогляд, що впливає на них: чи суспільство, і це йде ззовні всередину, чи навпаки – зсередини назовні. Це питання досить складне, воно доросле, воно дуже філософське. Але оскільки діти – майбутнє нашого суспільства, ми маємо його формувати так, аби в подальшому не спричиняти появу тиранів. Наші традиції, обряди, наше коріння – якщо це все ми будемо зберігати, то, сподіваємося, воно не дасть розвиватися в людині таким негативним якостям», – зазначила Інесса Кульчицька.
Своєю чергою Олександр Гаврош із приємністю відзначив, що Закарпатський академічний обласний театр ляльок ставить чимало вистав за творчістю закарпатських драматургів. Зокрема, для самого Олександра Гавроша – це вже п’ята спільна робота з театром. Автор п’єси поділився, що в юності, беручи участь у вертепному дійстві, і сам грав Ірода. А згодом, коли почав писати драматургію, задумав поставити на закарпатській сцені вертеп, але не фольклорний, а з більш складною драматургією.
«Коли я почав досліджувати матеріал і зосередився на постаті Ірода, то побачив, що за час правління він збільшив територію свого царства вдвічі. Тобто це був видатний діяч, але в той же час – і великий тиран, який знищив своїх соратників, своїх родичів, навіть свою дружину. І це поєднання тиранії та водночас державної величі – воно дуже характерне, і ми знаємо чимало прикладів з історії, як той же Сталін, котрий ніби й підняв СРСР, але знищив 30 мільйонів людей. Такі ж приклади маємо в сучасності…».
Вистава «Ірод» пропонує глядачеві замислитися над вічними темами морального занепаду, тиранії і влади. Та попри трагічність сюжету, вистава несе в собі послання надії і віри в духовне відродження.
Перший прем’єрний показ відбудеться в Міжнародний день театру – 27 березня, другий – 29 березня. Початок о 16:00.
Детальна програма тижня «Театр – дітям» – в афіші, що додається.
Квитки доступні в касі закладу та онлайн.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР