22.04.2025
Адальберт Михайлович Ерделі (25 травня 1891, с.Климовиця, Іршавщина – 19 вересня 1955, Ужгород) – живописець, педагог і культурний діяч. Один із основоположників закарпатської школи живопису. Організував разом із Йосипом Бокшаєм Публічну школу малювання в Ужгороді й очолив Товариство художників Підкарпатської Русі. Один із ініціаторів відкриття та перший директор Ужгородського художнього училища. Також перший голова Закарпатської організації Спілки художників України.
Йосип Йосипович Бокшай (2 жовтня 1891, смт.Кобилецька Поляна, Рахівщина – 19 жовтня 1975, Ужгород) – живописець, педагог і культурний діяч. Разом із Адальбертом Ерделі став засновником на Закарпатті нового мистецтва, художньої освіти та творчих спілок. Викладав в Ужгородському художньому училищі, Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва. Заслужений діяч мистецтв України, народний художник України та СРСР, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР.
Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая, Фаховий коледж мистецтв ім.А.Ерделі і Міжнародна науково-практична конференція «Ерделівські читання» Закарпатської академії мистецтв, а також низка пам’ятників корифеям і вулиць, названих на їхню честь, у різних куточках краю.
Внесок обох видатних митців, засновників крайової школи живопису та фундаторів художньої освіти на Закарпатті вшановано також найменуванням найвищої в області галузевої премії.
Департамент культури нагадує, що 8 квітня стартував конкурсний добір кандидатур на здобуття обласних галузевих премій за 2024 рік, серед яких – Обласна премія імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
Мета Конкурсу – сприяння розвитку творчого потенціалу й активній творчій діяльності митців Закарпатської області, популяризація та підтримка розвитку галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, вшанування пам’яті Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі.
Конкурс проводиться серед професійних художників і мистецтвознавців Закарпатської області.
Номінації: «Живопис», «Графіка», «Скульптура», «Декоративно-прикладне мистецтво», «Монументальне мистецтво» і «Мистецтвознавець».
На Конкурсі подаються завершений твір або праця, що були представлені громадськості протягом останніх двох років, але не пізніше, ніж за місяць до їх подання для участі у Конкурсі.
Твори і праці, що вже подавалися на Конкурс у попередні роки або були відзначені іншими преміями та нагородами, не можуть подаватися.
Повторно брати участь у Конкурсі можна не раніше, ніж через три роки після попереднього присудження Премії.
Також Премія не присуджується посмертно.
Пропозиції щодо учасників Конкурсу вносять заклади культури всіх форм власності, які здійснюють професійну діяльність у галузі образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, творчі спілки та громадські організації відповідного спрямування, заклади вищої освіти сфери культури.
Документи та матеріали для участі приймаються до 9 травня (включно) за адресою: м.Ужгород, пл.Народна, 4, каб.539 (Департамент культури).
Положення про Премію – за посиланням.
Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР