Новини

Організатори розповіли про проєкт «Фортеця духу», що стартує цього тижня

19.05.2025

У середу, 21 травня, в Ужгороді стартує «Фортеця духу» – спільний проєкт Федерації адаптивних видів спорту та Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім.Т.Легоцького. Детально представили проєкт у пресцентрі ОВА.

Передусім заступниця директора департаменту культури Галина Ломпарт нагадала, що з 19 по 25 травня в Україні вперше проводиться Національний тиждень безбар’єрності. Ініціатива покликана привернути увагу до важливості розбудови інклюзивного та доступного середовища для всіх громадян. І йдеться не лише про інфраструктуру, а й про повагу та гідність. Проєкт «Фортеця духу» – сповна відповідає цьому визначенню, оскільки передбачає створення на базі музею простору як для відновлення ветеранів за допомогою адаптивного спорту, так і для їх соціалізації, залучення до патріотичного виховання молоді, культурного життя краю тощо.

Важливим є і те, що це – не одноразовий захід, а довготривалий проєкт.

Директорка музею Ольга Шумовська розповіла, що ідея виникла під час проведення фестивалю «Бельтайн», однією з атракцій якого була саме стрільба з лука. Заняття, що так пасує до атмосфери старовинного Ужгородського замку, стало ще популярнішим, коли відвідувачі дізналися, що навчатимуть їх стрільбі – ветерани. Відтак було вирішено започаткувати проєкт, який дозволив би системно залучати ветеранів до подібних заходів. Це, сподівається Ольга Шумовська, і зацікавлюватиме відвідувачів музею, і послугує розвитку ветеранського руху та волонтерській діяльності, адже заняття проводитимуться за донат на підтримку ЗСУ.

Представник управління з питань ветеранської політики Закарпатської ОВА Орест Смолар розповів, що в області багато ветеранів, зокрема, травмованих, поранених. Для їх усебічної підтримки розроблена Стратегія розвитку ветеранської політики в регіоні. «Ми підтримали також цю ініціативу, і в нас є активісти, ветерани, як Констянтин, які дуже відповідально ставляться до цього, мають багато ідей і різних бачень, як розвивати та популяризувати ветеранський рух, аби налаштувати суспільство, що ветерани – це не якісь «страшні» люди, а це люди, які, попри все, не втрачають сили духу, бажання руху, ентузіазму боротися далі, розвиватися і створювати різні такі проєкти. Без сумніву, в кожному місті мають бути сформовані певні простори, куди ветеран може прийти, зустріти однодумців, цікаво та з користю провести час».

Своєю чергою, голова Федерації адаптивних видів спорту Констянтин Кашула наголосив: «Спорт – це найкраща реабілітація: як психологічна, так і фізична. І ми дуже раді розвитку адаптивного виду спорту на Закарпатті. Обласна військова адміністрація нас дуже підтримує. Ми проводимо змагання, реабілітовуємо хлопців, долучаємо їх до спорту, щоби вони не сиділи вдома, а вели активний спосіб життя, представляли нашу область на всеукраїнських і міжнародних змаганнях. У нас є помітні успіхи в цьому напрямку, і ми радо поділимося своїми знаннями та вміннями з усіма».

Навчитися стрільбі з традиційного і спортивного луків запрошують усіх охочих віком від 14 років. Заняття планують проводити щонеділі впродовж усього літа.

Крім спортивних, у межах проєкту заплановані й інші активності для та за участі ветеранів: зустрічі, екскурсії, виставки, майстеркласи, спільні з музеєм соціальні і благодійні заходи та ін.

Під час нинішньої зустрічі сторони підписали відповідний меморандум про співпрацю. А ще – обмінялися символічними подарунками: Ольга Шумовська вручила партнерам цікаві видання про музей і сувеніри, а Констянтин Кашула поповнив колекцію закладу прапором команди з адаптивного спорту «Гладіатори».

Офіційна презентація проєкту відбудеться у музеї в середу, 21 травня, о 14:00.

Також нагадуємо, що обласні заклади культури підготували низку тематичних заходів у межах проведення Національного тижня безбар’єрності. Ознайомитися можна за посиланням.

Розроблено КП "ЗІАЦ" ЗОР