Сьогодні в залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок відбулася презентація книги-альбому "Лялькове Закарпаття. "ІНТЕРЛЯЛЬКА" у фестивальному русі європейського театрального простору".

Гостей театру привітав директор Мирослав Петій, який розповів, що видання вийшло друком в ужгородському видавництві "РІК-У" за сприяння департаменту культури Закарпатської ОДА ще наприкінці минулого року, проте колектив вирішив притримати книжкову новинку до особливої нагоди, а саме – до Міжнародного дня лялькаря, який відзначають нині, 21 березня.

Детально познайомила присутніх із наповненням книги-альбому керівник літературно-драматургічної частини театру Ніна Малишка. Перед читачем – історія зародження та поступу Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", що вже давно став своєрідним театральним брендом не лише Закарпаття, а й України. Натхненником, організатором і незмінним директором фестивалю впродовж багатьох років був заслужений працівник культури України, Почесний член Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесний громадянин міста Ужгород Олександр Туряниця (1931-2016), вагомій постаті якого присвячені вступні сторінки. Далі ж мовиться про інших численних сприятелів і друзів "Інтерляльки", подано найбільш промовисті відгуки видатних режисерів, акторів, сценаристів, критиків, які в різні часи якісно долучалися до роботи фестивалю.

Нарешті, чи не найбільш об’ємним розділом відтворено хронологію "Інтерляльки" – зі списками всіх учасників і вистав, афішами та світлинами, а також підсумками роботи журі. Так, за 29 років існування "Інтерляльки" відбулось уже 16 фестивалів за участі близько 85 театрів із 27 країн – як наших найближчих сусідів, так і Австрії, Німеччини, Швейцарії, Франції, Бразилії, Болівії, Аргентини, Китаю та ін. Що ж до вистав, то їх на фестивальній сцені в Ужгороді було представлено щонайменше 250.

Упорядкувати всю цю інформацію, надавши їй довершеного текстового та візуального оформлення, вартувало значних зусиль. Утім, редколегія не планує зупинятися. На додачу до нинішньої новинки та минулорічного видання, присвяченого 35-літтю обласного театру ляльок, уже розпочато роботу над наступною книгою в цій серії.

Творчу активність колективу відзначила директор департаменту культури облдержадміністрації Оксана Бабунич. З її слів, у театру неабиякий потенціал, якщо між підготовками та показами вистав на рідній сцені, гастролями, участю в престижних фестивалях і проведенням власної "Інтерляльки", колектив встигає ще й продукувати такі видання. До всього, на окрему книгу вже заважив позитивний досвід участі "Бавки" в різноманітних грантових культурних проектах, що так само засвідчує спроможність колективу професійно виготовити та належно презентувати власний мистецький продукт, – додала очільниця департаменту.

Лише в понеділок колективу театру вручали Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу "Прем'єри сезону" в Києві, як уже за лічені дні "Бавка" представлятиме нову виставу, тож готується в поті чола. І в такій щоденній круговерті рідко коли випадає можливість зупинитися та поглянути на свою роботу збоку. Головний режисер театру Наталія Орєшнікова радіє, що спогади про всі ті неповторні фестивалі "Інтерлялька" вдалося зберегти і передчуває, наскільки цікавим та потрібним стане це видання для всіх колишніх і майбутніх учасників фестивалю, а також молоді, яка вивчатиме театральне мистецтво. Доповнив враження колеги режисер Олександр Куцик, наголосивши, що "Інтерлялька" справді гідна такого видання, та, водночас, це чи не найкращий спосіб увічнити пам’ять про "батька" фестивалю Олександра Туряницю – людину, яка вірила в ідею: Ужгород – місто, де живе Велике мистецтво малої ляльки, і з часом у цьому переконалися десятки театрів та тисячі глядачів.

Символічно, що перший примірник книги-альбому вручили присутній на зустрічі дружині Олександра Туряниці – пані Ельвірі.

Дещо згодом ознайомитися з виданням зможуть читачі бібліотек області, а також воно буде поширене серед театрів-учасників фестивалю, критиків, спеціалізованих вишів тощо.

123456789

Департамент культури Закарпатської ОДА

Додаткова інформація